Amstelveen versnelt aanpak voor betaalbaar en passend wonen
Amstelveen zet grote stappen om wonen betaalbaar en leefbaar te houden. Na evaluatie van de Woonvisie 2023-2030 scherpt de gemeente het beleid aan. In de afgelopen twee jaar kwamen er meer woningen voor jongeren, ouderen en studenten en kregen Amstelveners betere kansen om in hun eigen gemeente te blijven wonen. De volgende evaluatie volgt in 2027.
"We willen dat Amstelveners hier kunnen blijven wonen, of ze nu starter, student, senior of zorgverlener zijn. Met deze maatregelen vergroten we de kansen voor onze inwoners en houden we Amstelveen leefbaar en betaalbaar. Ook bouwen we de komende jaren nog duizenden woningen bij," aldus wethouder Wonen Adam Elzakalai.
Meer betaalbare woningen
Bij nieuwbouwprojecten is het woonprogramma aangescherpt. Initiatieven moeten voldoen aan de Nota Passend en Betaalbaar Wonen. Twee derde van de nieuwe woningen moet betaalbaar zijn, waar dat eerder de helft was. Voor middeldure koopwoningen geldt een zelfbewoningsplicht en een tijdelijk doorverkoopverbod. Alle nieuwe woningen worden levensloopbestendig gebouwd.
Meer voorrang voor Amstelveners
Door nieuwe regels kan 50% van sociale huurwoningen lokaal worden toegewezen. Die ruimte wil de gemeente maximaal benutten. Ook beroepsgroepen zoals zorgmedewerkers en basisschoolleraren krijgen voorrang. Met de nieuwe huisvestingsverordening kan de gemeente ook bij middeldure huur- en koopwoningen Amstelveners meer kans geven.
Woningen voor jongeren en spoedzoekers
Er komen tijdelijke en permanente woningen voor jongeren, spoedzoekers en ouderen, zoals de inmiddels 61 bewoonde jongerenwoningen bij Kalkbranderij en 42 woningen met zorg bij de Maccabiadelaan. Bij de Carmenlaan komen permanente woningen, wat beter is voor de leefbaarheid. Op Kronenburg komen 438 extra studentenwoningen. Er komen ook extra woonwagenplekken.
Doorstroming voor ouderen
De gemeente werkt samen met partners aan nieuwe seniorenwoningen, zoals de Hortushof bij de Jasmijnlaan, de Lindenlaan en de Olmenhof. Regelingen zoals Van Groot Naar Beter helpen ouderen naar een passende woning. Zo stimuleert de gemeente doorstroming.
Actieve aanpak van leegstand woningen
In 2022 stonden er 870 woningen administratief leeg. Nu zijn dat er nog rond de 200. De gemeente blijft actief handhaven op langdurige leegstand van woningen.
Woningdelen, woningsplitsen en hospitaverhuur
Woningdelen is minder streng gereguleerd. Er zijn beleidsregels vastgesteld voor woningsplitsen en samen met Eigen Haard werkt de gemeente aan het vergemakkelijken van hospitaverhuur.